Voleybol Ekipmanları Özellikleri

voleybol-ekipmanlari-musu-spor-ucuz-voleybol

Voleybol Ekipmanları Özellikleri

  

                                                     Voleybol Direk Ölçüleri:

 

Filenin bağlandığı direkler, yan çizgilerden dışarıya doğru 0.50 m ile 1.00 m uzaklığa yerleştirilirler. Direkler 2.55 m yüksekliğinde ve tercihen ayarlanabilir olmalıdır. Tüm FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında fileyi taşıyan direkler, yan çizgilerden dışarıya doğru 1 m. uzaklığa yerleştirilirler. Direkler düzgün ve yuvarlak olup, zemine tel kullanılmadan tutturulurlar. Tehlikeli ve engelleyici unsurlar taşımamalıdırlar.

                                                      

                                                      Voleybol Direk Çeşitleri

 

Voleybol direkleri spor alanlarında genel olarak, parkeye, betona ve sentetik yüzeyli zeminlere açılan deliklere mapalarının beton dökülerek oturtulması ve bu mapalara direklerin geçirilmesi suretiyle dikilir. Mapasız olan direklerin yerinden sökülmemesi içini betona gömmek gereklidir.

Voleybol direklerinde yüksekliği ayarlanabilen, veya teleskopik olarak bilinen birbiri içinden çıkan parçalar sayesinde yükseklik ayarı yapabilen çeşitleri vardır.

 

Voleybol direkleri, yapılarına göre 2’ye ayrılır:

 

Metal voleybol direkleri

 

Ana malzemesi demir olan direklerdir. Fiyat performansı açısından uygun olmasına rağmen, handikapı ağırlığının fazla olmasıdır

 

Alüminyum voleybol direkleri

 

Metalden üretilen direklere kıyasla fiyatları yüksek olan ve profesyonel olarak da kullanılan direk türüdür. Direklerin boyları ayarlanabilir olanlarıda vardır.

 

Fileyi gerdirme sistemine göre 2’ye ayrılan Voleybol direkleri:

 

Gerdirmeli voleybol direkleri

 

Mekanizması olmayan bu direklerin üst kısımlarına kaynaklanan bir makaranın içinden geçen file ipi ya da teli alt kısımda bulunan metal halkaya bağlanarak gerdirilir.

 

Kriko sistemli voleybol direkleri

 

Mekanizması olan bu direklerde makara sisteminden geçirilen gerdirme teli bir kriko sistemine bağlanır ve gerdirilir. İstemediğiniz sürece mekanizma ters yöne dönmez. Kriko sistemli voleybol direklerinin yükseklik ayarlı olanlarıda vardır.

 

 

                                                       Voleybol Saha Ölçüleri

 

Oyun alanı, 18 x 9 m. ölçülerinde bir dikdörtgendir ve en az 3 m. genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir. Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu, her türlü engelden arındırılmış olmalıdır. Serbest oyun boşluğu, oyun sahasının yüzeyinden ölçüldüğünde en az 7 m. yüksekliğinde olmalıdır. FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda serbest bölge yan çizgilerden ölçüldüğünde en az 5 m. ve dip çizgilerden ölçüldüğünde en az 8 m. genişliğinde olacaktır. Serbest oyun boşluğu ise oyun sahasının yüzeyinden ölçüldüğünde en az 12.5 m. yüksekliğinde olacaktır.

Share the Post

About the Author

Comments

Comments are closed.